BREWSTER – Senior Sammi Emigh leads a list of Brewster, Bridgeport and Waterville-Mansfield basketball players named to the Central Washington B 2B All-League basketball teams this season. Emigh was named Most Valuable Player among the 10 teams competing in the CWB 2B this season.
The selections were made this week by CWB 2B league coaches and athletic directors.
Other Brewster girls named to the All-League teams include Junior Michaun Kelpman to First Team, and junior Mikenna Kelpman and senior Kim Nila, Honorable Mentions.
Bridgeport girls who made the list include sophomore Karla Torres, Second Team, and senior Karina Craig, Honorable Mention.
Waterville-Mansfield nominees include sophomore Elizabeth Katovich, First Team, freshman Ella Osborne, Second Team; and junior Sarah Mullen, Honorable Mention.
Brewster First Team boys include senior Joe Taylor and junior Corey Jarrell. Junior Kade Kelpman and sophomore Cade Gebbers are Honorable Mentions.
Bridgeport senior Ronnie Ubaldo is on the All-League Second Team. and junior Isaac Ochoa is an Honorable Mention.
Senior Angel Lucero of Waterville-Mansfield is an Honorable Mention.
All-League Girls
MVP: Sammi Emigh – Brewster
Coach of the Year: Stephanie Mitchell – Liberty Bell
Sportsmanship: Oroville
First Team
Cassidy Reyes (12) – Lake Roosevelt
Madilynn Larson (12) – Tonasket
Michaun Kelpman (11) – Brewster
Elizabeth Katovich (10) – Waterville-Mansfield
Jaydan Mitchell (9) – Liberty Bell
Second Team
Megan Clausen (12) – Manson
Sierra Janikowski (11) Soap Lake
Karla Torres (10) – Bridgeport
Sammy Curtis (10) – Liberty Bell
Ells Osborne (9) – Waterville-Mansfield
Honorable Mention
Kim Nila (12) - Brewster
Karina Craig (12) - Bridgeport
Shantana Pakootas (12) – Lake Roosevelt
Tracie Ochoa (12) – Soap Lake
Hannah Wapato (12) Lake Roosevelt
Kaylee Bobadilla (12) - Tonasket
Mikenna Kelpman (11) – Brewster
Sarah Mullen (11) – Waterville-Mansfield
Tommie Ochoa (11) – Liberty Bell
Emily Rawley (10) – Oroville
All League Boys
MVP: Spencer Martin (12) – Oroville
Coach of the Year: Jay Thacker – Oroville
Sportsmanship: Oroville
First Team
Joe Taylor (12) – Brewster
Anthony Jamison (12) – Oroville
Trevor McCraigie (12) – Lake Roosevelt
Corey Jarrell (11) – Brewster
Sam Wapato (10) – Lake Roosevelt
Second Team
Ronaldo Ubaldo (12) – Bridgeport
Jordan Thrasher (12) – Tonasket
Avery Thompson (12) – Manson
Tyler Jordan (11) – Lake Roosevelt
Austin Bernard (11) – Oroville
Honorable Mention
Angel Lucero (12) – Waterville-Mansfield
Sage Sarmiento (12) – Oroville
Reily Foster (12) – Soap Lake
Ryker Ayers (12) – Tonasket
Jack Montowski (12) – Tonasket
Owen Hevly (12) – Liberty Bell
Isaac Ochoa (11) – Bridgeport
Kade Kelpman (11) – Brewster
Cade Gebbers (10) – Brewster
Lucaas-Gonzales-Ortega (10) – Liberty Bell
Nick Strecker (9) - Manson
Comments
No comments on this item Please log in to comment by clicking here